?
A car worth Rs. 150000 was sold by x to y at 5% profit. y sold the car back to x at 2% loss. In the entire transaction = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Money spent by x = Rs. 150000
Money received by x = 105% of Rs. 150000 = Rs. 157500
C.P. to x = 98% of Rs. 157500 = Rs. 154350
∴ x gains Rs. (157500 - 154350) = Rs. 3150
Money received by x = 105% of Rs. 150000 = Rs. 157500
C.P. to x = 98% of Rs. 157500 = Rs. 154350
∴ x gains Rs. (157500 - 154350) = Rs. 3150
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login