ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A dealer buys an article listed at Rs. 100 and gets successive discount of 10% and 20% . He spends 10% of the cost price on transportation. At what price should he sell the article to earn a profit of 15% ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
A dealer buys an article listed at Rs 100 and gets successive discounts of 10% and 20%.
Cost After 10% discount = 100 – 10% of 100
= 100 - 10 = 90
Cost After 20% discount = (90 – 20% of 90
= 90 - 18 = 72
He spends 10% of the cost price on transportation.
∴ Total cost = 72 + 10% of 72
= 72 + 7.2
= 79.2
He wants to make a profit of 15%
∴ SP = 79.2 + 15% of 79.2
= 79.2 + $$\frac{{15}}{{100}}$$ × 79.2
= 79.2 + 11.88
= Rs. 91.08
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.