?
A dishonest dealer marks up the price of his goods by 20% and gives a discount of 10% to the customer. Besides, he also cheats both his supplier and his buyer by 100 grams while buying or selling 1 kilogram. Find the percentage profit earned by the shopkeeper?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
While buying,
He buys 1100 gram instead of 1000 gram.
Suppose he bought 1100 grams for Rs. 1000.
While selling, He sells only 900 grams when he takes the money for 1 kg. Now, according to the problem, he sells at a 8% profit (20% markup, 10% discount). Hence, his selling price is Rs. 1080 for 900 grams. Now, 1100 grams for Rs. 1000 Hence, 1188 grams for Rs. 1080 Selling: 900 grams for Rs. 1080 Hence, % profit = $$\frac{{288}}{{900}}$$ × 100 = 32% (using goods left by goods sold formula).
He buys 1100 gram instead of 1000 gram.
Suppose he bought 1100 grams for Rs. 1000.
While selling, He sells only 900 grams when he takes the money for 1 kg. Now, according to the problem, he sells at a 8% profit (20% markup, 10% discount). Hence, his selling price is Rs. 1080 for 900 grams. Now, 1100 grams for Rs. 1000 Hence, 1188 grams for Rs. 1080 Selling: 900 grams for Rs. 1080 Hence, % profit = $$\frac{{288}}{{900}}$$ × 100 = 32% (using goods left by goods sold formula).
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginSP=108
He's buying 1100gm at 100 and selling 900g at 108
Then, 108×(1100/900)=132
So, gain is 32%
MP = 120
SP = 120 - 10% of 120 = 108.
now, he buys 1100 gram instead of 1000 gram.
so, CP of 1gm = 100/1100 = 1/11
He sells only 900 grams at the money for 1 kg
so, SP of 1gm = 108/900 = 3/25
so, gain = 3/25 - 1/11 = 8/275
Therefore, gain % = (gain/cp) *100 = [(8/275)/(1/11)] *100 = (8/25)*100 = 800/25 = 32
so gain is 32%
S.P=100*120/100*90/100*110/100*100/90=132
✓p%=S.P-C.P=132-100=32
Hence 32%P
∴ Profit% = (132 - 100) = 32%
100*(6/5)*(9/10)*(11/10)*(10/9)= 132
So, profit = (132-100) = 32%
Price increased by 20% it mean 120 and he gives discount 10% so it become 90 then he cheat by 100gm while buying and selling ,in buying it become 1100 and in selling it become 900 so it gives 32%
Let CP = 100
MP = 100 + 20% of 100 = 120
SP = 120 - 10% of 120 = 108.
Profit % = (8 *100)/100 = 8%.
This is a simple assumption.
P%= m%-d%-md/100
So
P%= 20-10-200/100
= 8%
can anyone.. pls expl the best way to solve the problem
pls expl