ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A dishonest trader marks up his goods by 80% and gives discount of 25%. Besides he gets 20% more amount per kg from wholesaler and sells 10% less per kg to customer. What is the overall profit percentage?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
CP = $$\frac{{100}}{{120}} = \frac{{10}}{{12}}$$   [Since, he purchases 120 g and pays Rs. 100, by assumption actual CP of 1 g = Re. 1]
SP = $$\frac{{135}}{{90}} = \frac{3}{2} = \frac{{18}}{{15}}$$    [Since, Actual MP = 180 as he mark up 80% above, SP = 135, with 25% discount and he sells 90 g instead of 100g]
Percentage Profit = $$ {\frac{{\frac{{18}}{{12}} - \frac{{10}}{{12}}}}{{\frac{{10}}{{12}}}}} \times 100 = 80\% $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Project 24
Project 24 5 years ago
(1.20*1.8*0.75) / 0.9 = 1.8 (Ans)
So 80% profit
Dinesh Chandra
Dinesh Chandra 6 years ago
Let,
1000 g cp=100
Mp=100*180%=180
Sp=180*75%=135

Again,He buys=1200 g
Sales=1000*90%=900 g
Now,
900 g selling price 135
1200 g selling price 135*1200/900=180

Profit %=(180-100)*100/100=80%
Md Helal
Md Helal 8 years ago
Applying multiplying factor concept :
100*(9/5)*(3/4)*(6/5)*(10/9) = 180
So Profit% ( 180 - 100 ) = 80%
Solved by : Md Helal uddin