ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A firm of readymade garments makes both men's and women's shirts. Its average profit is 6% of the sales. Its profit in men's shirt average 8% of the sales and women's shirts comprise 60% of the output. The average profit per sales rupee in women's shirts is

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let the total sales be Rs. x and let the profit in women's shirts average y% of the sales.
Then,
= 8% of 40% of x + y% of 60% of x = 6% of x
$$\eqalign{ & \Rightarrow \frac{8}{{100}} \times \frac{{40}}{{100}} \times x + \frac{y}{{100}} \times \frac{{60}}{{100}} \times x = \frac{6}{{100}} \times x \cr & \Rightarrow \frac{{32}}{{10}} + \frac{{6y}}{{10}} = 6 \cr & \Rightarrow \frac{{6y}}{{10}} = \frac{{28}}{{10}} \cr & \Rightarrow y = \frac{{28}}{6} = 4.66 \cr} $$
∴ Average profit per sales rupee in women's shirt
$$\eqalign{ & = 4.66\% {\text{ of Rs}}.1 \cr & = {\text{Rs}}.\left( {\frac{{4.66}}{{100}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}0.0466 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.