?
A fruit seller buys some oranges and by selling 40% of them he realizes the cost price of all the oranges. As the oranges being to grow over-ripe, he reduces the price and sells 80% of the remaining oranges at half the previous rate of profit. The rest of the oranges being rotten are thrown away. The overall percentage of profit is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let fruit seller buys 100 oranges for Rs. 100
On selling of 40% of the oranges he realizes his cost price i.e.
He sells 40 oranges for Rs. 100
Profit on 40 Oranges = 100 - 40 = Rs. 60
% profit on 40 oranges = $$\frac{{60 \times 100}}{{40}}$$ = 150%
Now, he sells 80% of 60 oranges on half of the previous profit i.e. 48 oranges, he sells at 75% of profit
So, SP of 48 oranges = 48 + 75% of 48 = 84
12 was rotten so he threw away.
Total SP = 100 + 84 = Rs. 184
Profit = 184 - 100 = 84
%Profit = 84%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginSP of 40% oranges are 100 (Here CP of 40 oranges are 40 Tk.)
Profit% = 60*100/40 = 150%
Remaining oranges are 60
SP of 80% oranges Of 60 = 48 (Here CP of 48 oranges ar 48 Tk.)
SP of 48 oranges = 48*(7/4) = 84 Tk.
So Total SP = ( 100 + 84 ) = 184 Tk.
Profit% = 100*84/100 = 84%
Profit on first selling= 100-40= 60
Further, profit on 48 oranges= 84-48=36
Overall profit =60+36= 96
%Profit= 96/100×100=96%
Am i doing something wrong???
And now he is selling 80% of 60 oranges on half of the previous profit. I.e.
Earlier profit was 150% then half profit of 150% would be 75%.