?
A man bought an article and sold it at a gain of 10%. If he bought the article at 20% less and sold it for Rs. 1,000 more, he would have made a profit of 40%. The cost price of the article (in Rs.) is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A

Hence, 8x × $$\frac{7}{5}$$ = 11x + 1000
56x = 55x + 5000
x = 5000
Hence, cost price = 10x
= 10 × 5000
= 50000 Answer
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login