?
A man can row 6 km/hr in still water. If the speed of the current is 2 km/hr he takes 4 hours more in upstream than the downstream. The distance is?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Speed of man in still water, x = 6 km/h
Speed of current, y = 2 km/h
Let distance = M
According to question
Upstream time = Downstream time + 4
$$\eqalign{ & \frac{M}{4} = \frac{M}{8} + 4 \cr & \frac{M}{4} = \frac{{M + 32}}{8} \cr & M = 32 \cr & \therefore {\text{Distance = 32 }}km \cr} $$
Speed of current, y = 2 km/h
Let distance = M
According to question
Upstream time = Downstream time + 4
$$\eqalign{ & \frac{M}{4} = \frac{M}{8} + 4 \cr & \frac{M}{4} = \frac{{M + 32}}{8} \cr & M = 32 \cr & \therefore {\text{Distance = 32 }}km \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login