?
A man sells an article at 10% loss. If he had sold it at Rs. 10 more, he would have gained 10% . The cost price of the article is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the CP1 of Article= 100x
Initial SP1 = 100x - 10% of 100x = 100x - 10x = 90x
If He sold the Article 10% profit
Now SP2 = 100x + 10% of 100x = 100x + 10x =110x
According to question
SP2 - SP1 = 10
⇒ 110x - 90x = 10
⇒ 20x = 10
⇒ x = $$\frac{1}{2}$$
Initial Cost of Article = 100 × $$\frac{1}{2}$$ = Rs. 50
Initial SP1 = 100x - 10% of 100x = 100x - 10x = 90x
If He sold the Article 10% profit
Now SP2 = 100x + 10% of 100x = 100x + 10x =110x
According to question
SP2 - SP1 = 10
⇒ 110x - 90x = 10
⇒ 20x = 10
⇒ x = $$\frac{1}{2}$$
Initial Cost of Article = 100 × $$\frac{1}{2}$$ = Rs. 50
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginSo when cp=100, loss 10% means Sp1=100-10=90
Profit of 5% means sp2=100+10=110
(The difference of sp1&sp2=110-90=20)
If the difference is rs10 cp=100/20*10=50