?
A man sold his watch at a loss of 5%. Had he sold it for Rs. 56.25 more, he would have gained 10%. What is the cost price of the watch (in Rs.)?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
He sold his watch at loss of 5%. If he sells his watch for Rs. 56.25 more, he would gain 10%. It means that
15% = Rs. 56.25.
So,
1% = $$\frac{{56.25}}{{15}}$$
100% = $$\frac{{56.25 \times 100}}{{15}}$$ = Rs. 375
Therefore, the cost price of the watch is Rs. 375
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login110%-95%=56.25
15%=56.25.
100%=375
i mean why u added loss with profit