?
A man takes 2.2 times as long to row a distance upstream as to row the same distance downstream. If he can row 55 km downstream in 2 hour 30 minutes, what is the speed of the boat in the still water?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{Speed of the boat in downstream }} \cr
& {\text{ = }}\frac{{55}}{{2.5}} = \frac{{55 \times 10}}{{25}} = 22\,km/hr \cr
& {\text{Then, speed of the boat in upstream}} \cr
& {\text{ = }}\frac{{22}}{{2.2}} = \frac{{22 \times 10}}{{22}} = 10\,km/hr \cr
& \therefore {\text{Speed of the boat in still water}} \cr
& {\text{ = }}\frac{{22 + 10}}{2} = 16\,km/hr \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginShouldn't we multiply it?