?
A person buys a bag at 25% discount on its original price. After few days, he sells it to his friend at 40% increase on the original price. What is his profit percentage (approx) ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let original price is 100
SP1 = 75
SP2 = 140
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% = \frac{{140 - 75}}{{75}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{65}}{{75}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 87\% \cr} $$
SP1 = 75
SP2 = 140
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% = \frac{{140 - 75}}{{75}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{65}}{{75}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 87\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login