ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A person sells a table at a profit of 10% . If he had bought the table at 5% less cost and sold for Rs. 80 more, he would have gained 20% . The cost price of the table is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let the CP1 of Table = 100x
Initial SP1 = 100x + 10% of 100x = 100x + 10x = 110x
Now, If He brought table at 5% discount. Therefore CP2 = 95x
Now SP2 = 95x + 20% of 95x = 95x + 19x =114x
According to question
SP2 - SP1 = 80
⇒ 114x - 110x = 80
⇒ 4x = 80
⇒ x = 20
Initial Cost of table = 100 × 20 = Rs. 2000
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Ashutosh Tripathy
Ashutosh Tripathy 3 years ago
17X to be change in 19X