?
A sells a cycle to B at a profit of 20% and B sells it to C at a loss of 25% . If C bought the cycle for Rs. P, then the cost price of it for A was = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Let the CPA = 100x
∴ CPB = 100x + 20% of 100x = 100x + 20x = 120x
And CPC = 120x - 25% of 120x = 120x - 30x = 90x
According to question,
90x = P
⇒ x = $$\frac{P}{90}$$
∴ CPA = $$100 \times \frac{P}{{90}} = \frac{{10P}}{9}$$
∴ CPB = 100x + 20% of 100x = 100x + 20x = 120x
And CPC = 120x - 25% of 120x = 120x - 30x = 90x
According to question,
90x = P
⇒ x = $$\frac{P}{90}$$
∴ CPA = $$100 \times \frac{P}{{90}} = \frac{{10P}}{9}$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login