?
A sells a watch to B and makes a loss of 12%. B makes a profit of $$12\frac{1}{2}$$% by selling the watch to C. If A sells the watch to be at the cost of which C purchased it, then the percentage of loss or profit of A will be = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the CPA of Watch = 100
∴ SPA to B = 100 - 12% of 100 = 100 - 12 = 88
AND SPB to C = 88 + $$12\frac{1}{2}$$% of 88 = 88 + 11 = 99
If A sold the direct to C at price of B sold to C.
A got loss = 100 - 99 = 1
% loss $$= \frac{1}{{100}} \times 100 = 1\% $$
∴ SPA to B = 100 - 12% of 100 = 100 - 12 = 88
AND SPB to C = 88 + $$12\frac{1}{2}$$% of 88 = 88 + 11 = 99
If A sold the direct to C at price of B sold to C.
A got loss = 100 - 99 = 1
% loss $$= \frac{1}{{100}} \times 100 = 1\% $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login