?
A sells an article to B at gain of 25% B sells it to C at a gain of 20% and C sells it to D at a gain 10%. If D pays Rs. 330 for it, how much did it cost to A?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
First Method
Let Cost Price for A was 100
Then CP for B = 100 + 25% of 100 = 125
CP for C = 125 + 20% of 125 = 150
CP for D = 150 + 10% of 150 = 165
But, D pay Rs. 330, Then it must be equal to
165 = 330
1 = $$\frac{{330}}{{165}}$$
100 = $$\frac{{330 \times 100}}{{165}} = 200$$
Thus, CP for A = Rs. 200
Short-cut
A's CP = $$330 \times \frac{{100}}{{125}} \times \frac{{100}}{{120}} \times \frac{{100}}{{110}}$$ = Rs. 200
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginWhat is the difference between the place and face values of '5' in the number 3675149?
A) 5000 B) 4990
C) 4995 D) 495
A courtyard 4.55 m long and 5.25 m broad is paved with square tiles of equal size. What is the largest size of tile used?
A) 25 cm B) 21 cm
C) 35 cm D) 28 cm
A thief escapes in a car driving at 60 km/h towards a city 400 km away. Only after 30 minutes, the police start to chase at 80 km/h. What distance will the police have covered when the thief is caught?
A) 85 km B) 70 km
C) 120 km D) 90 km
A) 0.5 B) 2
C) 1 D) 3
Amount*rate/100+rate = 330*10/110=30
330-30=300
step 2:
300*20/120=50
300-50=250
Step 3:
250*25/125=50
250-50=200(solution)