?
A shopkeeper increases the price of an object by 40% and then sells it at 25% discount on the marked price. If the selling price of such an object be Rs. 2100, its cost price for the shopkeeper was?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Let cost price of the article is 100
So, marked price = 140% of 100
$$ = \frac{{140}}{{100}} \times 100 = 140$$
Now, give 25% discount
So, Selling price
$$\eqalign{ & = 140 - 25\% {\text{ of 140}} \cr & = 140 - \frac{1}{4} \times 140 = 105 \cr & 105 \to 2100 \cr & 1 \to 20 \cr & 100 \to 20 \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{. }}2000 \cr} $$
So, marked price = 140% of 100
$$ = \frac{{140}}{{100}} \times 100 = 140$$
Now, give 25% discount
So, Selling price
$$\eqalign{ & = 140 - 25\% {\text{ of 140}} \cr & = 140 - \frac{1}{4} \times 140 = 105 \cr & 105 \to 2100 \cr & 1 \to 20 \cr & 100 \to 20 \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{. }}2000 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login