?
A shopkeeper marks his goods 30% above his cost price but allows a discount of 10% at the time of sale. His gain is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Let the cost price be Rs. 100
then the mark up price which is 30% above the cost price,
Mark price = (100 + 30% of 100) = Rs. 130
Shopkeeper gives a discount of 10% on mark up price, then the
Selling Price = (130 - 10% of 130) = Rs. 117
Gain = 117 - 100 = Rs. 17
$$\% {\text{gain}} = \frac{{17 \times 100}}{{100}} = 17\% $$
Short Cut method:
100(CP) == 30%↑ ⇒ 130(MP) == 10%↓ ⇒ 117(SP)
Gain = 17%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login=20-3
=17
AB method far better...
let profit value +30
and discount or lose -10
x+y+xy/100
30-10-30*10/100 =17%
The marked price is 30% above the cost price.
So, the marked price will be Rs.130.
The discount is 10% and hence the selling price will be,
90% of 130 = 90/100 * 130 = Rs.117.
Gain = s.p - c.p = 117 - 100 = Rs.17
gain % = gain/c.p * 100 = 17/100 * 100 = 17%