?
A shopkeeper marks his goods at such a price that after allowing a discount of 12.5 % on the marked price, he still earns a profit of 10%. The marked price of an article which costs him Rs. 4900 is -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{C}}{\text{.P}}{\text{. = Rs}}{\text{. 4900}}{\text{.}} \cr
& {\text{S}}{\text{.P}}{\text{. = 110}}\% {\text{ of Rs}}{\text{.4900}} \cr
& {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{110}}{{100}} \times 4900} \right) \cr
& = {\text{Rs}}{\text{. 5390}}{\text{.}} \cr
& {\text{Let marked price be Rs}}{\text{.}}x \cr
& {\text{Then,}} \cr
& {\text{ = 87}}\frac{1}{2}\% {\text{ of }}x{\text{ = 5390}} \cr
& \Rightarrow \left( {\frac{{175}}{2} \times \frac{1}{{100}} \times x} \right) = 5390 \cr
& \Rightarrow x = \left( {\frac{{5390 \times 8}}{7}} \right) = 6160 \cr
& \therefore {\text{Marked price}} = {\text{Rs}}{\text{.6160}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login