ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A sold a tape - recorder to B for Rs. 4860 at a loss of 19% . Again B sold it to C at price that would give A a profit of 17% . The gain of B is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
CP of the Product = $$\frac{{4860 \times 100}}{{81}} = 6000$$
Loss of A = 6000 - 4860 = 1140
Now B sold the product to C with 17% profit of A
i.e. 6000 + 17% of 6000
= 6000 + 1020
= 7020

∴ Total Profit of B = 7020 - 4860 = 2160
% Gain of B   $$ = \frac{{2160}}{{4860}} \times 100 = 44\frac{4}{9}\% $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.