?
A tap is dripping at a constant rate into a container. The level (L cm) of the water in the container is given by the equation L = 2 - 2t, where t is time taken in hours. Then the level of water in the container at the start is.
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
At the start t = 0
L = 2 - 20
⇒ 2 - 1 = 1 cm
L = 2 - 20
⇒ 2 - 1 = 1 cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login