ExamVeda
Login
Home
Microwave Communication
?

A TEM mode transmission line is having distributed circuit parameters as R = 1 ohm/m, L = 200 nH/m, G = 300 µS/m, C = 60 pF, the line is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.