ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A trader allows a discount of 10% on the marked price. He still has a profit of 17% on the cost price. Find the profit percentage. If he sells at the marked price = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let the Marked price = Rs. 100
10% discount price will be = Rs. 90
$$17\% {\text{ of }}90 = \frac{{17 \times 100}}{{90}} \approx 20$$
∴ Cost price ≈ 90 - 20 ≈ 70
If the product is sell on marked price , then profit will be ≈ 30%
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.