?
A trader marks his goods 40% above cost price and allows a discount of 25%. The profit he makes is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let original CP = Rs. 100
Then, the Marked Price = 40% of 100 + 100 = 140
SP = 140 - 25% of 140 = 105
%Profit = $$\frac{{5 \times 100}}{{100}} = 5\% $$
Net Graphic Change Method:
100 == 40% UP ⇒ 140 == 25% discount ⇒ 105
So, % Profit = 5%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login40-25-(40*25)/100=5%