?
A trader purchased a gift box for Rs. 150. What should be the marked price on the gift box so that after allowing a discount of 10% , he makes a profit of 10% ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Cost}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{gift}}\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,150 \cr
& {\text{Profit}}\% = 10\% \cr
& {\text{SP}} = 150 + \left( {\frac{{10}}{{100}} + 150} \right) \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 150 + 15 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,165 \cr
& {\text{Discount}}\% = 10\% \cr
& {\text{MP}} = \frac{{165}}{{\left( {100 - 10} \right)}} \times 100 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{1650}}{9} \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, \approx {\text{Rs}}{\text{.}}\,183.30 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login