?
A trader sells an article and loses $$12\frac{1}{2}$$%. The ratio of cost price to the selling price is -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{Let C}}{\text{.P}}{\text{.}} = {\text{Rs}}{\text{. }}x \cr
& {\text{Loss}} = 12\frac{1}{2}\% \cr
& {\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}} = 87\frac{1}{2}\% {\text{ of Rs}}{\text{. }}x \cr
& \,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{175}}{2} \times \frac{1}{{100}} \times x} \right) \cr
& \,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\frac{{7x}}{8} \cr
& \therefore {\text{Required ratio}} \cr
& = x:\frac{{7x}}{8} = 8:7 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login