ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train 125 m long passes a man, running at 5 kmph in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Speed of the train relative to man
$$\eqalign{ & = \frac{{125}}{{10}}{\text{m/sec}} \cr & = \frac{{25}}{2}{\text{m/sec}} \cr & = \left( {\frac{{25}}{2} \times \frac{{18}}{5}} \right){\text{m/sec}} \cr & = 45\,{\text{km/hr}} \cr} $$
Let the speed of the train be x kmph.
Then, relative speed = (x - 5) kmph
∴ x - 5 = 45 or
x = 50 km/hr
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.