ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train moving at a rate of 36 km/hr crosses a standing man in 10 seconds. It will cross a platform 55 meters long in?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Length of the train}} \cr & {\text{ = Speed }} \times {\text{time}} \cr & {\text{ = 36 km/hr}} \times {\text{10 sec}} \cr & {\text{ = 36}} \times \frac{5}{{18}}{\text{m/s}} \times 10\sec \cr & = 100{\text{ metres}} \cr & {\text{Therefore, }} \cr & {\text{Time taken by train to cross a plateform}} \cr & {\text{ of 55 metre long in time}} \cr & {\text{ = }}\frac{{\left( {100 + 55} \right)}}{{36 \times \frac{5}{{18}}}} \cr & = \frac{{155}}{{10}} \cr & {\text{Time}} = 15\frac{1}{2}\,\sec \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.