ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = {54 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} = 15\,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}} = \left( {15 \times 20} \right){\text{m}} = 300\,{\text{m}} \cr & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{platform}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{metres}} \cr & {\text{Then}},\,\frac{{x + 300}}{{36}} = 15 \cr & \Rightarrow x + 300 = 540 \cr & \Rightarrow x = 240\,{\text{m}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Ikshu B
Ikshu B 3 years ago
why there mutiply 20?why not 36????
Urmila Islam
Urmila Islam 6 years ago
Why there multiply 20?? Why not 36
MD Rakib
MD Rakib 8 years ago
L=S*T=15*16=240M