?
A train passes by a lamp post at platform in 7 sec. and passes by the platform completely in 28 sec. If the length of the platform is 390m, then length of the train (in meters) is?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Length of train
$$ = \frac{{{\text{Length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{platform}}}}{{{\text{Difference}}\,{\text{in time}}}}$$ × (Time taken to cross a lamp post)
$$\eqalign{ & = \frac{{390}}{{28 - 7}} \times 7 \cr & = \frac{{390}}{{21}} \times 7 \cr & = \frac{{390}}{3} \cr & = 130\,{\text{m}} \cr} $$
$$ = \frac{{{\text{Length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{platform}}}}{{{\text{Difference}}\,{\text{in time}}}}$$ × (Time taken to cross a lamp post)
$$\eqalign{ & = \frac{{390}}{{28 - 7}} \times 7 \cr & = \frac{{390}}{{21}} \times 7 \cr & = \frac{{390}}{3} \cr & = 130\,{\text{m}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginX/7=390+X/28
X=130