ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train speeds past a pole in 20 seconds and speeds past a platform 100 meters in length in 30 seconds. What is the length of the train?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Let the length of the train be x meters and its speed be y m/sec.
Then, $$\frac{{\text{x}}}{{\text{y}}}$$ = 20
⇒ y = $$\frac{{\text{x}}}{{20}}$$
∴ $$\frac{{{\text{x}} + 100}}{{30}}$$  = $$\frac{{\text{x}}}{{20}}$$
⇒ 30x = 20x + 2000
⇒ 10x = 2000
⇒ x = 200 meters
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.