ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train takes 9 sec to cross a pole. If the speed of the train is 48 kmph, then length of the train is?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
$$\eqalign{ & {\text{Time taken by train to cross a pole}} \cr & {\text{ = 9 sec}} \cr & {\text{Distance covered in crossing a pole}} \cr & {\text{ = length of train}} \cr & {\text{Speed of the train}} \cr & {\text{ = 48 km/h}} \cr & = \left( {\frac{{48 \times 5}}{{18}}} \right)m/\sec \cr & = \frac{{40}}{3}m/\sec \cr & \therefore {\text{Length of the train}} \cr & {\text{ = Speed }} \times {\text{Time}} \cr & {\text{ = }}\frac{{40}}{3} \times 9 \cr & {\text{ = 120 m}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.