ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train which is moving at an average speed of 40 km/h reaches its destination on time. When its average speed reduces to 35 km/h, then it reaches its destination 15 minutes late. The distance traveled by the train is?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
$$\eqalign{ & {\text{Average speed of train}} \cr & {\text{ = 40 km/hr}} \cr & {\text{Reach at its destination at on time }} \cr & {\text{New average speed of train}} \cr & {\text{ = 35 km/h}} \cr & {\text{Time = 15 minutes}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{ = }}\frac{{15}}{{60}}{\text{hours }} \cr & {\text{Then distance travelled}} \cr & {\text{ = }}\frac{{40 \times 35}}{{40 - 35}}{\text{ }} \times \frac{{15}}{{60}} \cr & {\text{ = }}\frac{{40 \times 35}}{5}{\text{ }} \times \frac{{15}}{{60}} \cr & {\text{ = 70}}\,{\text{km}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.