?
A T.V. is sold at 8% gain. Had is been sold for Rs. 714 more, then the gain would have been 15%. To gain 18%, the selling price of the T.V. should be:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$8\% = \frac{2}{{25}}$$

$$\eqalign{ & \to 25x \times \frac{{23}}{{20}} = 27x + 714 \cr & 115x = 108x + 2856 \cr & 7x = 2856 \cr & x = 408 \cr & {\text{Cost price}} = 25x = 25 \times 408 \cr & {\text{So, required answer}} \cr & = 25 \times 408 \times \frac{{59}}{{50}} \cr & = 12036{\text{ Answer}} \cr} $$

$$\eqalign{ & \to 25x \times \frac{{23}}{{20}} = 27x + 714 \cr & 115x = 108x + 2856 \cr & 7x = 2856 \cr & x = 408 \cr & {\text{Cost price}} = 25x = 25 \times 408 \cr & {\text{So, required answer}} \cr & = 25 \times 408 \times \frac{{59}}{{50}} \cr & = 12036{\text{ Answer}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login