?
A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}\,{\text{of}}\,{\text{6}}\,{\text{toffees}}\,{\text{ = }}\,Rs.\,1 \cr
& {\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}}\,{\text{of}}\,{\text{6}}\,{\text{toffees}} \cr
& = 120\% \,{\text{of}}\,Rs.\,1 = Rs.\,\frac{6}{5} \cr
& {\text{For}}\,Rs.\,\frac{6}{5},{\text{toffees}}\,{\text{sold}} = 6. \cr
& {\text{For}}\,Rs.\,1,{\text{toffees}}\,{\text{sold}} = {6 \times \frac{5}{6}} = 5 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Loginwhere 6 is initial quantity
120 is the percentage( 20 % profit)