?
A vendor sells his articles at a certain profit percentage. If he sells his article at $$\frac{1}{3}$$ of his actual selling price, then he incurs a loss of 40%. What is his actual profit percentage?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Go through the option:
100 (CP) == 80%↑ ⇒ 180(SP)
$$\frac{1}{3}$$ of SP = $$\frac{180}{3}$$ = 60
Loss = 40% = 100 - 60 = 40
Hence, option (C) is correct as it gives 40% loss on CP on reducing the price to $$\frac{1}{3}$$ of CP.
100 (CP) == 80%↑ ⇒ 180(SP)
$$\frac{1}{3}$$ of SP = $$\frac{180}{3}$$ = 60
Loss = 40% = 100 - 60 = 40
Hence, option (C) is correct as it gives 40% loss on CP on reducing the price to $$\frac{1}{3}$$ of CP.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login