ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

Allowing 20% and 15% successive discounts, the selling price of an article becomes Rs. 3060: then the marked price will be = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Total discount }}\% \cr & {\text{ = }}\left( {20 + 15 - \frac{{20 \times 15}}{{100}}} \right)\% \cr & = 35 - 3 \cr & = 32\% \cr & = \frac{{32 \to {\text{Discount}}}}{{100 \to {\text{MRP}}}} \cr} $$
MRP → Discount → Selling Price
100 → 32 → 68
68 units → 3060
1 units → 45
⇒ then MRP = 100 units
= 45 × 100 = Rs. 4500
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.