ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

An article is sold at a certain price. If it is sold at $$33\frac{1}{3}\% $$  of this price, there is a loss of $$33\frac{1}{3}\% .$$  What is the percentage profit if the article is sold at 80% of its original selling price?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$33\frac{1}{3}\% = \frac{1}{3}$$
Let, selling price = 90
Let, SP = 3 × 3 = multiple of 9
SP1 = $$\frac{1}{3}$$ × 90 = 30
(Cost price) = (Selling price) $$\left[ {\frac{{100}}{{100 - {\text{loss}}\% }}} \right]$$
= 30 × $$\frac{3}{2}$$
= 45
Original selling price 80% of
SP2 = $$\frac{{80}}{{100}}$$ × 90 = 72
Profit = 72 - 45 = 27
Profit % = $$\frac{{27}}{{45}}$$ × 100 = 60%
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.