?
An industrial loom weaves 0.128 metres of cloth every second. Approximately, how many seconds will it take for the loom to weave 25 metres of cloth?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Le the required time be x seconds.
More metres, More time (Direct Proportion)
$$\eqalign{ & \therefore 0.128:25::1:x \cr & \Rightarrow 0.128x = 25 \times 1 \cr & x = \frac{{25}}{{0.128}} = \frac{{25 \times 1000}}{{128}} \cr & \Rightarrow x = 195.31 \cr} $$
∴ Required time = 195 sec (approximately)
More metres, More time (Direct Proportion)
$$\eqalign{ & \therefore 0.128:25::1:x \cr & \Rightarrow 0.128x = 25 \times 1 \cr & x = \frac{{25}}{{0.128}} = \frac{{25 \times 1000}}{{128}} \cr & \Rightarrow x = 195.31 \cr} $$
∴ Required time = 195 sec (approximately)
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login