?
An item when sold for Rs. 1690 earned 30% profit on the cost price. Then the cost price is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let the cost price is x
According to question
$$\eqalign{ & \Rightarrow x \times \frac{{100 + 30}}{{100}} = 1690 \cr & \Rightarrow x \times \frac{{130}}{{100}} = 1690 \cr & \therefore x = \frac{{1690 \times 100}}{{130}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,1300 \cr} $$
According to question
$$\eqalign{ & \Rightarrow x \times \frac{{100 + 30}}{{100}} = 1690 \cr & \Rightarrow x \times \frac{{130}}{{100}} = 1690 \cr & \therefore x = \frac{{1690 \times 100}}{{130}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,1300 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login