41
A boat can cover a distance of 56 km downstream in 3.5 hours. The ratio of the boat in still water and the speed of stream is 3 : 1. How much time (in hours) will the boat take to cover a distance of 41.6 km downstream?
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
Speed of boat in downstream
$$\eqalign{ & = \frac{{56}}{{3.5}} \cr & = \frac{{56}}{7} \times 2 \cr & = 16{\text{ km/hr}} \cr} $$
∴ Required time $$ = \frac{{41.6}}{{16}} = 2.6{\text{ hrs}}$$
$$\eqalign{ & = \frac{{56}}{{3.5}} \cr & = \frac{{56}}{7} \times 2 \cr & = 16{\text{ km/hr}} \cr} $$
∴ Required time $$ = \frac{{41.6}}{{16}} = 2.6{\text{ hrs}}$$