ExamVeda
Login
Home
Boats and Streams
?

Two boat are travelling with speed of 36 km/hr and 54 km/hr respectively towards each other. What is the distance (in metres) between the two boats one second before they collide?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Distance Relative Speed =Time Distance= 36+54 ×1 =90× 5 18 ×1   km/hr  →         ×5 18          m/sec =25 metre
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.