31
If the speed of a boat in still water is 20km/hr and the speed of the current is 5km, then the time taken by the boat to travel 100 km with the current is?
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
Relative speed = 20 + 5 = 25 km/hr
Time = $$\frac{{100}}{{25}}$$ = 4 hours
Time = $$\frac{{100}}{{25}}$$ = 4 hours