?
The speed of a boat in still water is 15 km/h, and the speed of the current is 5 km/h. In how much time (in hours) will the boat travel a distance of 60 km upstream and the same distance downstream?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Speed of boat in still water = 15 km/hr
Speed of stream = 5 km/hr
Total time of upstream and downstream
$$\eqalign{ & = \frac{{60}}{{15 - 5}} + \frac{{60}}{{15 + 5}} \cr & = 6 + 3 \cr & = 9{\text{ hr}} \cr} $$
Speed of stream = 5 km/hr
Total time of upstream and downstream
$$\eqalign{ & = \frac{{60}}{{15 - 5}} + \frac{{60}}{{15 + 5}} \cr & = 6 + 3 \cr & = 9{\text{ hr}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login