31
A man buys a chair and table for Rs. 6000. He sells the chair at a loss of 10% and the table at gain of 10%. He still gains Rs. 100 on the whole. Cost price of chair is:
Answer & Solution
Answer: Option
A
Solution:
If the CP of the chair be Rs. x then,
Total SP = $$\frac{{{\text{x}} \times 90}}{{100}}$$ + $$\left( {\left( {6000 - {\text{x}}} \right) \times \frac{{110}}{{100}}} \right)$$
Or, 9x + 66000 - 11x = 61000
Or, 2x = 66000 - 61000 = 5000
Or, x = Rs. 2500