?
A man buys a chair and table for Rs. 6000. He sells the chair at a loss of 10% and the table at gain of 10%. He still gains Rs. 100 on the whole. Cost price of chair is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
If the CP of the chair be Rs. x then,
Total SP = $$\frac{{{\text{x}} \times 90}}{{100}}$$ + $$\left( {\left( {6000 - {\text{x}}} \right) \times \frac{{110}}{{100}}} \right)$$
Or, 9x + 66000 - 11x = 61000
Or, 2x = 66000 - 61000 = 5000
Or, x = Rs. 2500
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Loginchair * 90/100 + Table * 110/100 = 6100
9chair + 11table = 61000 (eq 1)
We know Chair +Table = 6000 ---> (eq 2) And we want to calculate Price of chair hence to remove table from eq 1 multiply eq2 with 11 --> 11chair + 11 table = 66000
9chair + 11table = 61000
11chair+11table =66000
----------------------------------
2Chair+0 = 5000
chair = 5000/2 ---------> 2500 Rs