1
Sanjay made a profit of 8% by selling a shirt after offering a discount of 12%. If the marked price of the shirt is Rs. 1080, find cost price = ?
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
$$\eqalign{
& {\text{Marked price of shirt}} \cr
& = {\text{Rs}}{\text{.1080}} \cr
& {\text{Selling price of shirt}} \cr
& = {\text{Rs}}{\text{.1080}} - \frac{{1080 \times 12}}{{100}} \cr
& = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {1080 - 129.60} \right) \cr
& = {\text{Rs}}.950.40 \cr
& {\text{Let CP of shirt is Rs}}{\text{. }}x \cr
& \therefore x + \frac{{x \times 8}}{{100}} = 950.40 \cr
& \Rightarrow \frac{{108x}}{{100}} = 950.40 \cr
& \Rightarrow x = 950.40 \times \frac{{100}}{{108}} \cr
& \Rightarrow x = {\text{Rs}}{\text{. }}880 \cr} $$