ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A dishonest dealer marks up the price of his goods by 20% and gives a discount of 10% to the customer. He also uses a 900 gram weight instead of a 1 kilogram weight. Find his percentage profit due to these maneuvers?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let CP = Rs. 1 per gram
Then SP of 1000gram is 1000 + 20% of 1000 = Rs. 1200
Now Dealer gives 10% discount = 1200 - 10% of 1200 = Rs. 1080

Then, Dealer is dishonest and sells 900 g is 1080
And, CP of 900 grams is 900
Profit = 1080 - 900 = 180
∴ % profit = $$\frac{{180 \times 100}}{{900}}$$   = 20%
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
Srishti Singh
Srishti Singh 6 years ago
S. P= 108 comes out
so please explain how 1080 is given in this solution
PRASHANT KUMAR
PRASHANT KUMAR 7 years ago
cost price =30 , selling price=120*30/100=36
3person - 36 so, 1 person = 12
so for 4 person -12 = 48 -> selling price and cost price = 24(given)
so, sp-cp = 48 - 24 = 24 -> profit
profit% = profit*100/cp therefore, 24*100/24 = 100%