ExamVeda
Login
Home
11
The marked price of an article is Rs. 1,500. If two successive discounts, each of x%, on the marked price is equal to a single discount of Rs. 587.40, then what will be the selling price of the article if a single discount of x% is given on the marked price?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Total discount % = $$\frac{{587.40}}{{1500}}$$  × 100 = 39.16%
It's mean discount will be more than 20%
When, we let discount 22% it's satisfied
22 + 22 - $$\frac{{22 \times 22}}{{100}}$$  = 39.16%
So, discount = 22%
Cost price = $$\frac{{1500 \times 78}}{{100}}$$  = 1170
12
A person marks his goods x% above the cost price and allows a discount of 30% on the marked price. If his profit is 5%, then the value of x will be:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$30\% \to \frac{{ - 3}}{{10}}$$
True Discount mcq question image
$$\eqalign{ & 100 + x = 150 \cr & x = 50 \cr} $$
13
If the selling price of an article is 32% more than its cost price and the discount offered on its marked price is 12%, then what is the ratio of its cost price to the marked price?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$32\% \to \frac{{ + 8}}{{25}},\,\,12\% \to \frac{{ - 3}}{{25}}$$
\[\begin{array}{*{20}{c}} {{\text{Cost price }}\,\,\,{\text{ Selling price }}\,\,\,{\text{ Marked price}}} \\ {{{25}_{ \times 2}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,:\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{{33}_{ \times 2}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,} \\ {\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{{22}_{ \times 3}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,:\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{{25}_{ \times 3}}} \\ {\overline {\,\,50\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,:\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,66\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,:\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,75\,\,\,\,\,\,\,\,} } \end{array}\]
$${\text{Cost price}}:{\text{Marked price}} = 2:3$$
14
The marked price of an article is Rs. 550. A shopkeeper allows a discount of 20% and still gets a profit of 10%. If he sells it for Rs. 470, his profit percent will be:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
True Discount mcq question image
Cost price = 400
Selling price = 470
Profit % $$ = \frac{{70}}{{400}} \times 100 = 17.5\% $$
15
Three successive discount of 12%, 13% and 11% are equivalent to an approximate single discount of:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Equivalent discount of (12%, 13%, 11%) = ?
Equivalent discount of (12% and 11%)
= 12 + 11 - $$\frac{{12 \times 11}}{{100}}$$
= 23 - 1.32
= 21.68%
Equivalent discount of (21.68% and 11%)
= 21.68 + 11 - $$\frac{{21.68 \times 11}}{{100}}$$
= 32%
16
A shopkeeper allows 18% discount on the marked price of an article and still makes a profit of 23%. If he gains Rs. 18.40 on the sale of the article, then what is the marked price of the article?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
True Discount mcq question image
17
A trader gains 25% by selling an article with 20% discount on its marked price. If the cost price of the article increased by 30%, then how much discount (in %) should he offer on the same marked price to gain 15% of profit?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & \frac{{{\text{Cost price}}}}{{{\text{Marked price}}}} = \frac{{100 - {\text{Discount}}}}{{100 + {\text{Profit}}}} \cr & = \frac{{100 - 20}}{{100 + 25}} \cr & = \frac{{80}}{{125}} \cr & {\text{New cost price}} = 80 \times \frac{{130}}{{100}} = 104 \cr & {\text{New selling price}} = 104 \times \frac{{115}}{{100}} = 119.6 \cr & {\text{Discount}} = 125 - 119.6 = 5.4 \cr & {\text{Discount }}\% = \frac{{5.4}}{{125}} \times 100 = 4.32\% \cr} $$
18
A shopkeeper sells an item for Rs. 492 after allowing 18% discount on its marked price. Had he NOT allowed any discount, be would have earned a profit of 20% on the cost price. What is the cost price of the item?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
True Discount mcq question image
19
An article is marked 35% above cost. If a profit of 20% is earned by selling the article, then the discount percent offered on the marked price of the article is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Let cost price = 100
\[\begin{array}{*{20}{c}} {{\text{Cost price}}}&{}&{{\text{Selling price}}}&{}&{{\text{Marked price}}} \\ {100}&:&{120}&:&{135} \end{array}\]
Discount % = $$\frac{{15}}{{135}}$$ × 100 = $$11\frac{1}{9}\% $$
20
A person sells an article at 16% below its cost price. Had he sold it for Rs. 33 more, he would have gained 14%. To gain 25% he should sell the article for:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let cost price}} = x \cr & x \times \frac{{114}}{{100}} - \frac{{x \times 84}}{{100}} = 33 \cr & x \times 30 = 33 \times 100 \cr & x = 110 \cr & {\text{To gain }}25\% , \cr & {\text{Selling price}} = \frac{{110 \times 125}}{{100}} = 137.50 \cr} $$