?
The marked price of an article is Rs. 550. A shopkeeper allows a discount of 20% and still gets a profit of 10%. If he sells it for Rs. 470, his profit percent will be:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C

Cost price = 400
Selling price = 470
Profit % $$ = \frac{{70}}{{400}} \times 100 = 17.5\% $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login